Czesław Cholewa – artysta plastyk, regionalista

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 kwietnia 2015

Urodzony 7.01.1957 roku w Odechowcu. Obecnie mieszka i pracuje w Jasieńcu.

W 1977 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Ukończył studia magisterskie na kierunku Wychowanie Plastyczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie informatyki w Szkole na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamowieckiego w Katowicach, a w 2005 studia podyplomowe w zakresie języka polskiego i historii w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie.

 

W 1981 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel, najpierw w Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu, a od 1983 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu, gdzie pracuje do chwili obecnej ucząc plastyki, informatyki i historii. Dzięki jego inicjatywie szkoła w 2004 roku otrzymała imię Juliana Suskiego. Cholewa był przewodniczącym komitetu organizacyjnego przygotowującego szkołę do nadania jej imienia. Od czterech lat uczy historii w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Czesława Sadłowskiego w Zbroszy Dużej.

Współpracował z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza Oddział w Grójcu opracowując hasła do Słownika Ziemi Grójeckiej w Zeszycie nr 9/2000, 11/2001, 12/2003, 13/2005. Jest także autorem zdjęć opublikowanych w książce Heleny i Andrzeja Szczekowskich Dzieje parafii Jasieniec. Współredagował, publikował i opracowywał graficznie gminną gazetę „Prosto z Gminy” w latach 2000-2002. Opublikował także artykuły w „Życiu Grójca”. Gromadzi materiały ikonograficzne i tekstowe dotyczące ziemiaństwa i oświaty gminy Jasieniec w zamiarze publikacji historii szkolnictwa w Jasieńcu. Aktywnie działa na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Wielokrotnie nagradzany za pracę dydaktyczno-wychowawczą. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W SPZG od 1996. W ramach Stowarzyszenia Malarzy Ziemi Grójeckiej uczestniczył w wystawach zbiorowych i aukcjach.

Uprawia malarstwo sztalugowe. Posługuje się farbami olejnymi, akwarelą oraz pastelą. Maluje realistyczne pejzaże i martwe natury. Jest autorem projektów sztandarów i tablic pamiątkowych poświęconych Patronom Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Suskiego w Jasieńcu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Czesława Sadłowskiego w Zbroszy Dużej. W 2009 roku wykonał także projekt sztandaru Koła Pszczelarzy w Grójcu.

(GOK Grójec)

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Czesław Cholewa - rys. Arcykarykatury, Ilona Majchrzak-Podgórska.

  Czesław Cholewa - rys. Arcykarykatury, Ilona Majchrzak-Podgórska.

 • Powiększ zdjęcie Czesław Cholewa z uczniami zwiedzają wystawę obrazów autora w 2012 roku w Bibliotece Gminnej w Jasieńcu.

  Czesław Cholewa z uczniami zwiedzają wystawę obrazów autora w 2012 roku w Bibliotece Gminnej w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Czesław Cholewa z uczniami zwiedzają wystawę obrazów autora w 2012 roku w Bibliotece Gminnej w Jasieńcu.

  Czesław Cholewa z uczniami zwiedzają wystawę obrazów autora w 2012 roku w Bibliotece Gminnej w Jasieńcu.