Jak czytaliśmy w 2018 roku?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 stycznia 2019

Zawsze na początku roku biblioteki podsumowują rok poprzedni. Obliczają tzw. statystyki, mówiące między innymi o tym ilu czytelników korzystało z księgozbioru, ilu czytelników przypada na 100 mieszkańców, ile zakupiły nowych książek i ile wycofały zniszczonych i takich, których od lat nikt nie wypożycza, jak duży jest księgozbiór. Jak wyglądają te dane, jeśli chodzi o Gminną Bibliotekę Publiczną w Jasieńcu?

W roku 2018 zarejestrowaliśmy w sumie 634 czytelników (więcej o 47 niż w 2017r.): w Jasieńcu 528, w Zbroszy Dużej 106. Czytelnicy wypożyczyli w sumie 7.771 książek i czasopism. Księgozbiór pod koniec roku został "odświeżony", bowiem od 4 lat ksiązek przybywało i zabrakło już miejsc na półkach, aby zmieściły się zakupione nowości, w związku z tym zrobiliśmy selekcję księgozbioru w Jasieńcu. W Zbroszy Dużej w filii wycofane zostały również książki zniszczone po zalaniu biblioteki. Tym samym wycofaliśmy w sumie 2.256 książek zniszczonych lub nieczytanych od minimum 10 lat.

 

Zakupiliśmy 603 nowe książki i wydaliśmy na nie w sumie 19.000zl (12.000zł ze środków własnych biblioteki i 7.000zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Priorytetu 1 "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych").

W roku 2018 prenumerowaliśmy 5 tytułów czasopism. Zwiększyliśmy tę liczbę na rok 2019 do 10 tytułów, co zapewne ucieszy czytelników.

W roku poprzednim przeprowadziliśmy również cykliczną, realizowaną co 5 lat, inwentaryzację księgozbioru, zwaną "scontrum". Z tego tytułu Biblioteka w sierpniu była nieczynna dla czytelników.

W roku 2019, podobnie jak w latach poprzednich, zachęcamy czytelników do tworzenia wspólnie z nami zbiorów bibliotecznych. W siedzibie Biblioteki można zamówić konkretne książki, które zakupimy do księgozbioru Biblioteki, o ile nie ma ich jeszcze w naszych zbiorach. Można to też zrobić on-line, korzystając z zakładki KONTAKT  na naszej stronie. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki!

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Biblioteka Gminna w Jasieńcu - widok na czytelnię i zbiory.

    Biblioteka Gminna w Jasieńcu - widok na czytelnię i zbiory.