Jesteś tutaj: Start / JASIENIEC

JASIENIEC

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Kronika Jana Wągrodzkiego - pełna treść.

Kronika Jana Wągrodzkiego - pełna treść.

Mamy miłą informację dla miłośników Kroniki jasienieckiej Jana Wągrodzkiego. Ten spisany odręczny dokument został przepisany i jest już dostępny w pełnej posiadanej przez nas treści.

 

23 stycznia 2019
Jan Wągrodzki, spisane przez Dorotę Charcińską
Czytaj więcej o: Kronika Jana Wągrodzkiego - pełna treść.
Przejdź do - Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 23.

Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 23.

W roku 1870 trzydziestego pierwszego maja na rzecz uwłaszczonych włościan z majątku Jasieniec przeszło dalszych 18 morgów i siedemdziesiąt dziewięć prętów gruntu, w zamian za służebność pastwiska tymże przysługujący, czyli tak zwany serwitut.

W roku 1871, 10 maja tegoż roku w mieście Moran, w Państwie Austriackim zmarła na kuracji Antonina Suska, lat 40 licząca. Była współwłaścicielką majątku Warpęsy z przyległościami, żona Piotra Suskiego, córka Leopolda i Nepomuceny z Leskich, małżonków Skarżyńskich, urodzona w Głownie.

14 grudnia 2018
Jan Wągrodzki, spisane przez Dorotę Charcińską
Czytaj więcej o: Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 23.
Przejdź do - Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 22

Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 22

Dobra kościelne, czyli Jasieniec Duchowny (Beneficja) o niewiadomej powierzchni prawdopodobnie rozparcelowano pomiędzy kopiarzy, którzy w czasach pańszczyzny mieli tylko placówki i chałupy.

Księdzu proboszczowi zostawiono tylko tyle, ile znajduje się obok kościoła, łącznie z placem przykościelnym, było to 6 morgów.

 

26 października 2018
Jan Wągrodzki, spisane przez Martę Górską
Czytaj więcej o: Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 22
Przejdź do - Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 21

Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 21

"W roku 1858, gdy już właścicielem Warpęs był Piotr Suski, pracował w Warpęsach 36letni rządca Mateusz Dutkiewicz, który miał szczególne upodobania do bicia ludzi spóźniających się do pańszczyźnianej roboty i bardzo był z tego zadowolony, gdy go jeszcze za to przepraszano, całowano po rękach i obłapiano rękami za stopy. Przy dworskiej bramie była umyślnie postawiona dosyć tęga ława do tak zwanych pokładanek. Gdy ktoś spóźnił się na pańszczyznę, musiał położyć się na tej ławie, czyli na pokładance, a pan rządca odliczał mu kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt batów, w zależności od tego jak dużo się spóźnił. Na niespełna rok przed jego śmiercią odliczył kilkanaście tęgich batów piętnastoletniemu chłopakowi, ale ten chłopak był – jak wtedy mówiono – „nieprzychylny” i nie chciał przeprosić pana rządcy, w tym przypadku z przeprosinami za syna pospieszyła matka pobitego chłopaka, która była obecna przy tej egzekucji, bo i ona również odrabiała pańszczyznę.

25 września 2018
Jan Wągrodzki, spisane przez Martę Górską
Czytaj więcej o: Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cz. 21
Przejdź do - Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 20.

Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 20.

Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego cieszy się ogromną popularnością, dlatego wznawiamy publikację kolejnych części rękopisu autora historii naszego regionu. Nadal poszukujemy oryginału Kroniki, żeby móc dotrzeć do dalszych części zapisków Pana Wągrodzkiego, ponieważ mamy niepełną jej część. Dobrze dla gminy Jasieniec i regionu stałoby się, gdyby ta kronika odnalazła się szczęśliwie cała.

Póki co, prezentujemy kolejne fragmenty tego, co udało nam się uzyskać dzięki Panu Czesławowi Cholewie, nauczycielowi Szkoły Podstawowej w Jasieńcu, który wiele lat temu podzielił się z nami kserokopią Kroniki. Serdecznie dziękujemy, a zainteresowanych zapiskami Pana Wągrodzkiego zapraszamy do przeczytania kolejnego fragmentu:

11 września 2018
Jan Wągrodzki, spisane przez Martę Górską
Czytaj więcej o: Kronika Jasieńca Jana Wągrodzkiego, cz. 20.
Przejdź do - Sesja Rady Gminy Jasieniec w Bibliotece – fotogaleria.

Sesja Rady Gminy Jasieniec w Bibliotece – fotogaleria.

Wczoraj, 19 grudnia 2013r., w siedzibie Biblioteki Gminnej w Jasieńcu odbyła się przedświąteczna Sesja Rady Gminy Jasieniec.  W spotkaniu uczestniczyli: Pan Marek Pietrzak, Wójt Gminy Jasieniec, pracownicy Urzędu Gminy: Pani Elżbieta Krawczyk  i Pan Konrad Tkaczyk oraz przedstawiciele sołectw, którzy uczestniczą w spotkaniach radnych, podpatrując kolejne podejmowane uchwały.

20 grudnia 2013
Marta Górska, zdj. Agata Bochenek
Czytaj więcej o: Sesja Rady Gminy Jasieniec w Bibliotece – fotogaleria.
Przejdź do - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, z wizytą w gminie Jasieniec i .. naszej Bibliotece.

Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, z wizytą w gminie Jasieniec i .. naszej Bibliotece.

W sobotę, 16 listopada, w Jasieńcu miało miejsce ważne spotkanie w Urzędzie Gminy. W trakcie dwugodzinnego spotkania w Urzędzie Gminy rozmawiano m.in. o remoncie drogi wojewódzkiej 730 przebiegającej przez Jasieniec.

17 listopada 2013
Marta Górska
Czytaj więcej o: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, z wizytą w gminie Jasieniec i .. naszej Bibliotece.
Przejdź do - Zmiany w Jasieńcu na przestrzeni ostatnich 5 lat -zdjęcia.

Zmiany w Jasieńcu na przestrzeni ostatnich 5 lat -zdjęcia.

Wakacje to czas urlopów, ale w naszym regionie nie wszyscy na urlop mogą sobie pozwolić. Dla sadowników jest to okres wzmożonej pracy w sadach. Dopiero zakończył się sezon truskawkowy, w trakcie są zbiory wiśni/czereśni, a już niedługo przecież zbiory jabłek. Jest co robić.

19 lipca 2013
Marta Górska
Czytaj więcej o: Zmiany w Jasieńcu na przestrzeni ostatnich 5 lat -zdjęcia.
Przejdź do - Jasieniec na Facebooku

Jasieniec na Facebooku

Modne ostatnio stało się zakładanie kont na Facebooku.  Stąd pomysł na stworzenie profilu jasienieckiego na Facebooku. Nie chcieliśmy ograniczać się jedynie do informacji z Biblioteki w Jasieńcu. Skoro informujemy również o wydarzeniach poza naszą instytucją, o ofertach pracy, to takie miejsce będzie przydatne. Zapraszamy do polubienia profilu. Wystarczy kliknąć tutaj.

3 września 2012
Marta Górska
Przejdź do - Kiedy przejdę na emeryturę?

Kiedy przejdę na emeryturę?

W najnowszym numerze Angory (Nr 48), która pojawi się 27 listopada (a dostępna jest już w naszej Bibliotece) na okładce pojawiła się tabela z wyliczeniami dla mężczyzn i kobiet oraz latami, jakie muszą przepracować, żeby przejśc na emerturę. A ponieważ pewnie sporo osób chciałoby to wiedzieć, to pozwoliliśmy sobie na przeniesienie tej tabeli na naszą stronę.

24 listopada 2011
Marta Górska
Czytaj więcej o: Kiedy przejdę na emeryturę?