teatr dla dzieci

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Teatr dla dzieci to spotkania z aktorami Teatru ART-Re z Krakowa. W roku 2009, 2011, 2012 i 2013 zorganizowaliśmy w sumie cztery cykle edukacji teatralno-czytelniczej po 5 lub 6 spotkań w każdym. Raz w miesiącu dzieci z Przedszkola „Bajkowy Świat” mają okazję odwiedzić wraz z opiekunami siedzibę Biblioteki, w której krakowscy aktorzy prezentują kolejne spektakle.

Biblioteka w Jasieńcu w ramach edukacji czytelniczo-teatralnej zaprasza na spotkania!

 

 

Spektakle teatralne realizowane w 2015 roku (V cykl spotkań):

 

 • 08.01. 2015,  czwartek, godz.  930

Muzykanci z Bremy

 

 • 25.02. 2015,  środa, godz. 1300

Królowa Śniegu

 

 • 18.03.2015  (środa) godz. 11:oo

Warkocz Królewny Wisełki

 

 • 20.04. 2015, poniedziałek, godz. 1100

Koziołek Niematołek

 

 • 11.05.2015, poniedziałek, godz.  1100

Nie ma jak w domu

 

 • 16.06.2015, wtorek, godz. 1100

Złota kaczka

 

 

Muzykanci z Bremy

Spektakl oparty na motywach znanej baśni braci Grimm. Czwórka zwierząt: Osioł, Pies, Kot i Kogut odchodzą od swoich złych gospodarzy. Przypadkowe spotkanie początkuje ich wielką przyjaźń… Przedstawienie uczy miłości do zwierząt i dbałości o nie aż do końca ich życia. Dobre traktowanie naszych braci mniejszych to obowiązek każdego. Zwierze istota, która też ma serce.
Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka, a przede wszystkim treść sprawią, że spektakl pozostanie na długo w pamięci dzieci, jak i dorosłych widzów.
Czas trwania: 40 min

Kaczka Cudaczka

Adaptacja sceniczna wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”.
Bohaterką naszej opowieści jest niezwykła Kaczka – Cudaczka. Do szopa – pracza idzie w sprawie wyprania piórek. Papuga – fryzjerka ma zmienić jej uczesanie na bardziej twarzowe. Kaczkę Cudaczkę boli głowa idzie więc do sowy – aptekarki.
Wreszcie w swojej wędrówce trafia do gabinetu lekarskiego gdzie porad udziela doktor – dzięcioł. Lekarz proponuje kaczuszce, żeby postarała się być sobą, bo to najlepsza metoda na dobre samopoczucie.
Wyraziste postaci bohaterów, kolorowe stroje, barwna scenografia, to atuty naszj bajki.
Czas trwania spektaklu: ok. 40 minut.

Warkocz Królewny Wisełki

Spektakl na podstawie mało znanej polskiej legendy autorstwa Marty Juza Jakubowskiej, przybliżający pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Piękna królewna Wisełka jest świadkiem wielkiej suszy, która od dłuższego czasu pustoszy kraj, aby dowiedzieć się jak ratować gród i jego mieszkańców Wisełka udaje się po radę do starej wiedźmy. Ta nakazuje jej, żeby obcięła swój piękny warkocz i wrzuciła go do koryta wyschniętej rzeki. Dobre serce królewny i serce dla ludu sprawiają , że kraj zostaje ocalony.
Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków są cenną lekcja historii.
Czas trwania: 40 min.

Koziołek Niematołek

Spektakl oparty na motywach książki Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek”.
Tym razem bardzo mądry Koziołek Niematołek wyrusza w świat, zabierając ze sobą  dzieci.
Odwiedzają  Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Grenlandię.
Poznają nowe kultury, obyczaje i języki.
Celem spektaklu jest pokazanie różnorodności w kulturach świata.
Czas trwania: ok. 40 min.

Nie ma jak w domu

Jest to historia małego krecika, który chce sprawdzić, czy mógłby zamienić swój podziemny domek na inne mieszkanie.
Spotyka on różne zwierzątka, które mówią mu o swoich miejscach zamieszkania. Pszczółka opowiada o życiu w ulu, wiewiórka zaprasza do dziupli w drzewie, sójka i zajączek też proponują ciekawe miejsca do mieszkania.
Czy gdziekolwiek mu się spodoba? Czy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie? Morał zawsze taki sam: nie ma jak w domu!
Czas trwania: 40 min.

Złota kaczka

Jest to jedna z mniej znanych legend warszawskich.
W podziemiach pałacu Ostrogskich na Tamce pływa zaklęta w złotą kaczkę zła księżniczka. Każdemu, kto do niej przyjdzie obiecuje spełnić życzenie o bogactwie, ale śmiałek musi wykonać jedno zadanie …
Czy warto za wszelką cenę dążyć do bogactwa i zaszczytów? Przecież nie wszystko można kupić? Czy rzeczywiście większą wartość ma to, co trudniej przychodzi i zdobyte jest dużym wysiłkiem?
Spektakl uczy wrażliwości na potrzeby innych.
Czas trwania: 40 min.

(www.art-re.pl/)

 

  

 

Zrealizowaliśmy do tej pory spotkania:

2013r.

 • 20.03.2013r.    Pan Twardowski
 • 10.05.2013r.     Kwiat paproci
 • 2.06.2013 - Wilk i zając na wakacjach

 

2012r.

 • 28.02.2012r. tj. wtorek     Złota rybka
 • 27.03.2012r. tj. wtorek     Książę i Żebrak
 • 24.04.2012r. tj. wtorek     Zaczarowany młynek
 • 22.05.2012r. tj. wtorek     Kubuś Puszatek i przyjaciele
 • 19.06.2012r. tj. wtorek.    Stoliczku nakryj się

2011 rok.

 • 27.01.2011  Piękna i Bestia
 • 08.03.2011   Bocian i żabka
 • 19.04.2011   O dwóch takich, co ukradli księżyc
 • 10.05.2011   Doktor Dolittle i przyjaciele
 • 07.06.2011   Rubinowy Książę
 • 21.06.2011   Skrzat Titelitury

2009 rok.

 • 01.10. godz. 10:oo – Calineczka
 • 06.10. godz. 10:3o – Czerwony Kapturek
 • 03.11. godz. 10:3o – Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków
 • 15.12. godz. 10:3o – Dwie Dorotki

 

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować za pomoc w organizacji edukacji dla najmłodszych w roku 2009:

  1. Pani Alinie Jarosz (Dyrektor PSP im. J. Suskiego w Jasieńcu)

za udostępnienie nam krzesełek/siedzisk na realizację spotkań w bibliotece, a pracownikom Urzędu Gminy za dostarczenie ich do naszej siedziby.

Radzie Gminy serdecznie dziękujemy za przyznanie dodatkowych środków na realizację spotkań.

 

 

 

TEATR W BIBLIOTECE? TAK! W JASIEŃCU!

 

Cykl spotkań czytelniczo-teatralnych dla najmłodszych realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Jasieńcu we współpracy z Przedszkolem "Bajkowy Świat". Pierwsza propozycja realizacji takiego cyklu miała miejsce już w 2009 roku i stała się sporą atrakcją dla maluchów. Kontakt z teatrem, aktorem, scenografią dla dzieci z małych miejscowości często jest ograniczony i stąd pomysł bibliotekarzy, by teatr ściągnąć do Jasieńca.

Ma to swoje zalety: teatr to zupełnie nowy sposób na to, aby zachęcić najmłodszych do przychodzenia do Biblioteki. Bo ta to nie tylko przecież książki. Gminne biblioteki wyposażone są już dawno w komputery, udostępniają Internet bezpłatnie mieszkańcom. Mają zbiory audiobooków, czasopism. Tu można przyjść odrobić lekcje, poczytać książkę, przejrzeć prasę, poczekać na autobus.

Biblioteka w Jasieńcu dodatkowo organizuje konkursy recytatorskie, plastyczne, spotkania, wystawy w swojej siedzibie, czy w plenerze. Młodzież i dorośli zawsze znajdą coś dla siebie. Ale jak pozyskać najmłodszych czytelników? Dyrektor Biblioteki w Jasieńcu wyszła z propozycją, aby przyciągnąć dzieci zupełnie nową formą ? właśnie teatrem. Zasadą jest, że dzieci uczestniczą w spotkaniach w siedzibie Biblioteki Gminnej . W wyjątkowych sytuacjach pogodowych spektakle odbywają się w Przedszkolu. Chodzi o to, by przyzwyczaić dzieci od najmłodszych lat do tego, że jest taka instytucja jak Biblioteka Gminna, a przy okazji stworzyć możliwość na wyciągnięcie ich poza mury przedszkolne. Obok Biblioteki jest przecież poczta, posterunek policji, urząd ? to następne okazje, żeby dzieciom pokazać instytucje działające w środowisku i zrobić kolejne wycieczki. Jeden pomysł rodzi kolejne.

Spektakle Teatru z Krakowa odbywają się raz w miesiącu. Barwne stroje i dekoracje, ciekawa gra aktorów, zabawne sytuacje, wesoła muzyka, ruch i wspólna zabawa z dziećmi ? to podstawowe zalety każdego przedstawienia Teatru ART RE.
Na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasieńcu znajduje się galeria zdjęć z tych spotkań. Uśmiechnięte twarze najmłodszych widzów mówią same za siebie.

Czy teatr to jedyny sposób na przyciągnięcie najmłodszych? Nie. To niekonwencjonalny sposób, jak na Bibliotekę. Tradycyjne sposoby opierają się na spotkaniach z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Jasieniec w trakcie roku szkolnego na lekcjach bibliotecznych, głośnym czytaniu baśni i bajek, czy podczas ferii zimowych np. na zajęciach plastycznych. To przedszkolaki bardzo często przyciągają do siedziby Biblioteki swoich rodziców. Rodzice opowiadają, jak dziecko wróciło z Biblioteki i namawiało, żeby przyjść do nas: "Mamo, tato! Chodź ze mną do Biblioteki, bo tam są fajne kolorowe książki" W trakcie odwiedzin często słyszymy opowieści o tym, że Czerwony Kapturek tutaj między półkami bibliotecznymi uciekał wilkowi, a babcia wcale nie została zjedzona, bo tak było podczas przedstawienia. Najmłodsi mieszkańcy mają zakładane karty czytelnicze i nie ma znaczenia, czy mają 3 miesiące, 4 latka, czy 10. Własna karta przyzwyczaja do pewnych zachowań; uczy odpowiedzialności i dorosłości. Z drugiej strony uczymy najmłodszych nie tylko obowiązków, ale i praw ? nie krępujemy pytaniami o treść przeczytanych książek, bo czytelnik ma prawo przynieść książkę do Biblioteki nieprzeczytaną i poszukać taką, która go zaciekawi. Biblioteka nie musi być przymusem - może być przyjemnością. Warto tego uczyć własne dzieci zanim poznają smak obowiązku czytania lektur szkolnych. Warto pokazać, że oprócz obowiązkowych lektur biblioteka to bogactwo wiedzy i miejsce, z którego naprawdę warto korzystać.

Bibliotekarze wiedzą jaka jest satysfakcja z wykonywania pracy, która przynosi spodziewane efekty. Jasienieccy bibliotekarze ? wiedzą to na pewno. Nad tym pracuje się latami, nie miesiącami.

(tekst ukazał się w prasie lokalnej)

Autor: Marta Górska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

 • Powiększ zdjęcie Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.

  Teatr dla dzieci w Bibliotece w Jasieńcu.